Zapraszamy na Prestart Regat Polonez Cup towarzyszący festiwalowi fajerwerków Pyromagic 2015

W sobotę 8.08.2015 o g. 16.00 u stóp szczecińskich Wałów Chrobrego odbędzie się honorowy Prestart XVI edycji prestiżowych regat Baltic Single & Double Handed Polonez Cup Race. Wydarzenie towarzyszy festiwalowi fajerwerków Pyromagic 2015.

Zachęcamy do kibicowania zmaganiom żeglarzy samotników i załóg dwuuosobowych na Odrze. W szczególności zachęcamy do kibicowania kpt. Krzysztofowi Krygierowi płynącemu jachtem BLUEFIN II, organizatorowi naszych dwóch edycji regat MBA Cup, który w Regatach Polonez Cup występuje w roli organizatora i uczestnika.

Wcześniej tego samego dnia od g. 11:30 będą się odbywały dodatkowe wydarzenia kulturalne, między innymi projekcja filmu o Kazimierzu „Kubie” Jaworskim „Gorycz Zwycięstwa” (sala kinowa Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni – wstęp wolny). Zaplanowano także złożenie kwiatów pod pomnikiem „Kuby” przy katedrze Św. Jakuba w Szczecinie (w lipcu przypada 10 rocznica śmierci utytułowanego żeglarza).

Regaty „Poloneza” to wyścig z ponad 40-letnią tradycją, rozgrywany na trasie: Świnoujście – Christiansø − Świnoujście. Rywalizują samotnicy oraz załogi dwuosobowe. Historia regat rozpoczęła się w 1973 roku od wyścigu „Kuby” Jaworskiego i Jerzego Siudego rywalizujących na jachtach typu Taurus. Nazwa imprezy i głównej nagrody – puchar „Poloneza” upamiętniają rejs Krzysztofa Baranowskiego dookoła świata na jachcie Polonez. W 2010 roku, po 27 latach przerwy, wyścig reaktywował kpt. Krzysztof Krygier.

O Puchar Poloneza walczą jedynie żeglarze startujący solo i sklasyfikowani w międzynarodowej sportowej formule przeliczeniowej ORC (Offshore Racing Congress) –pozwalającej na standaryzację wyników jachtów różniących się wymiarami, kształtami kadłubów, wymiarami żagli i wieloma innymi parametrami mającymi wpływ na ich teoretyczną prędkość.

Wyścig główny na trasie: Świnoujście – Christiansø – Świnoujście będzie można śledzić na trackingu satelitarnym od 11.08.2015, o czym jeszcze Was poinformujemy.

Harmonogramy tegorocznych wydarzeń, listy startowe oraz wszystkie informacje dla uczestników i kibiców publikowane są na stronie www.regaty-poloneza.pl.

Poniżej wybrane zdjęcia z regat organizowanych w poprzednich latach.

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta