Regaty Baltic Polonez Cup Race 2015 – zapraszamy do kibicowania online

Regaty Baltic Polonez Cup Race 2015, których organizatorem i uczestnikiem jest znany Stowarzyszeniu kpt. Krzysztof Krygier, wystartowały dziś (11.08.2015) punktualnie o g. 12.

Zapraszamy do kibicowania Krzysztofowi oraz pozostałym żeglarzom na tracking on line:
http://www.portalzeglarski.com/polonezcup_regaty_poloneza_tracking_2015.html

Żeglarze ścigają się na tradycyjnej trasie: Świnoujście – Christiansø – Świnoujście, w wyścigu non-stop bez zawijania do portów. Mają do pokonania ponad 200 mil morskich. W tym roku wystartowała rekordowa liczba uczestników – 134 żeglarzy na 84 jachtach, w tym 34 samotników.

O Nagrodę Główną – Puchar Poloneza, walczy 17 żeglarzy samotników, sklasyfikowanych w sportowej formule przeliczeniowej ORC (Offshore Racing Congress). Formuła ORC pozwala na standaryzację wyników bezwzględnych jachtów różniących się wymiarami, kształtami kadłubów, wymiarami żagli i wieloma innymi parametrami mającymi wpływ na ich teoretyczną prędkość (konieczne wcześniejsze, certyfikowane pomiary).

Dodatkowo, żeglarze rywalizują m.in. w grupach Open (nie wymagane wcześniejsze pomiary jachtów) oraz grupach klasowych (wg typu jachtu). Osobno klasyfikowane są załogi dwuosobowe (klasy Double).

Do wyścigu zgłosił się Piotr Parzy, obrońca Pucharu Poloneza. Popłynie nowym jachtem „Hadron”. Zobaczymy czterech żeglarzy, którzy mają najdłuższy staż ukończonych edycji Regat Poloneza (pięć): Sławomira Turniaka (s/y Truxa), Henryk Kałużę (s/y Harry) – obaj walczą o Puchar – oraz startujących obecnie w załogach dwuosobowych Cezarego Szymańskiego (s/y Scorpena II) i Andrzeja Sokołowskiego (s/y Asso). Wystartowała też flota 5 zaledwie pięciometrowych jachtów typu Setka przygotowywanych do wyścigu Setką przez Atlantyk (grupa Single Setka). Na szybkiej jednostce „Rote 66” (Class 40) wystartuje utytułowany niemiecki żeglarz Uwe Rottgering (brał udział w „Polonezie” dwa lata temu, ale z powodu awarii nie ukończył wyścigu). Uwe Rottgering klasyfikowany jest tylko w klasie Single Open I, a więc nie walczy o Puchar. Na liście startowej jest także osiemnastoletni Aleksander Wertman (s/y Froya), najmłodszy (18 lat) sternik w historii regat – klasyfikowany m.in. w formule ORC – czyli ściga się o Puchar. Znakomita żeglarka Joanna Pajkowska wystartuje razem z Andrzejem Kopytko na jachcie True Delphia. W regatach po raz kolejny bierze udział także popularny redaktor radiowej Trójki – Kuba Strzyczkowski, który tym razem płynie w załodze dwuosobowej na s/y Delphia VIII.

Żeglarzom życzymy pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem!
A Was zapraszamy do kibicowania!